Голяма водоплавка (Lethocerus patruelis)
За първи път намирането на голяма водоплавка от територията на България е съобщено от неизвестен гражданин в Бургас, както пише академик Иван Буреш през 1940 в своята обобщаваща публикация за вида. В нея той анализира всички известни до този момент находки в Европа: от Адриатическото и Егейското крайбрежие на Балканския полуостров до единични съобщения от Унгарската пуста.
В България голямата водоплавка се среща в най-южните части на страната. Тялото на възрастното насекомо достига до 8 сантиметра дължина и е най-голямото водно насекомо в българската фауна. Голямата водоплавка е зловещ хищник през всички стадии на своето развитие. Често напада и се справя с жертви значително по-големи от нея. Убождането от хобота ? е сред най-болезнените ухапвания на насекоми.
От друга страна, тя е грижовен родител. Голямата водоплавка снася по стъблата на водни растения своите красиво оцветени яйца. Женската ги пази зорко до тяхното излюпване. Трудно ще я забележите във водоемите, защото много добре се прикрива сред водната растителност. Може да я видите най-често през есента при нейните миграции, привлечена от светлина и попаднала на неподходящо място извън водата.
Водени от завета на своя учител академик Иван Буреш, българските ентомолози от Националния природонаучен музей при БАН продължават изследването на това уникално насекомо.